Ennek a térdszalag szakadásának a rehabilitációja teszi ki a praxisom jó részét. Nagyon gyakran előforduló betegség, különösen sportoló kutyák körében, de közel sem kizárólag. A térdszalag szakadásának első jele a sántaság. A kistestű, kutyák akár fel is emelhetik a lábukat bicegés közben, a nagytestű kutyák viszont terhelik a sérült lábukat, de sántasággal közlekednek, ami különösen lassú sétánál jól megfigyelhető.
Lássuk hát mi is történik. Sokan azt hiszik, hogy kutyájuk belelépett egy gödörbe és hirtelen és totálisan elszakadt a szalag. De ez nem így szokott történni, általában az a gödörbe lépés az utolsó csepp a pohárban, mikor a szalag már valahogy így fest:
Persze ez nem egy térdszalag, de azért érthető. Általában hosszú idő alatt, anatómiai deformitások következtében túlterhelődik, majd részlegesen, végül teljesen elszakad, gödör sem kell hozzá. Hogy is néz ki az elülső kereszteződő szalag?
Ez a brutálisan összetett ízület a térd. Sok-sok szalag, csont, izom és porc alkotja, a 15-ös számú szalag, az, amiről most szó van: ez az elülső keresztszalag. A keresztező szalag vagyis ligamentum cruciatum craniale a sípcsontot és a combcsontot köti össze, szerepe alapvető fontosságú a térdízület stabilitása szempontjából.
Hogy egy kicsit jobban érthető legyen, van itt egy sematikusabb ábra:
A jobb oldalon ott a két keresztező szalag, ami összeköti a combcsontot és a sípcsontot. Ha elszakad (bal oldali kép), akkor ez a két csont abnormálisan el tud mozdulni egymáshoz képest, megszűnik a térd stabilitása.
Ezt egy manuális vizsgálattal meg lehet állapítani, ezt hívják fióktünet tesztnek.
Ha ilyen rendellenes módon el tud mozdulni ez a két csont, az azt jelenti, hogy minden lépésnél sérül a térdben található kis c alakú porc. Ilyenkor kimondottan fájdalmassá tud válni ez az amúgy is fájdalmas állapot és még súlyos ízületi károsodás (artrózis) is kialakul. Ennek az károsodásnak a mértéke annál nagyobb, minél később veszik észre a szalag szakadását és minél később kezdik el a kezelését.
Amennyiben a fióktünet teszt pozitív, egyértelmű a szalag szakadása, de régi keletű szalag szakadások esetén, vagy ha a fióktünet ébren nem elbírálható, szükség lehet a kutya bódítására és röntgenfelvétel készítésére.
Előfordulhat továbbá a szalag részleges szakadása is, ami az esetek többségébe teljes szalag szakadássá alakul egy idő után, ahogy fent említettem. A részleges szalag szakadás diagnosztizálása nehezebb, mivel ilyenkor nem alakul ki jól detektálható fióktünet, csak az ízület duzzanata, fájdalma jelezheti számunkra a betegséget. Ilyenkor a manuális vizsgálaton túl képalkotókkal diagnosztizálnak: röntgen, ultrahang, MR felvételekre lehet szükség.
Műtéti megoldások
Az elülső keresztező szalag pótlása lehetséges műanyag szalaggal, ezt a műtétet csak kistestű kutyákon szokták alkalmazni.
TPLO, TTA
Ahogy említettem anatómiai okok állnak a kereszteződő szalag túlterhelésének és szakadásának hátterében (és nem gödrök), ez pedig nem más mint a sípcsont nem megfelelő szögelése. Ennek műtéti korrekciója garantálja, hogy nem következik be újabb elülső szalag szakadás.
A sípcsont platójának szögét megváltoztatják, majd csavarokkal, lemezekkel rögzítik. Ezeket az implantátumokat 16 hét elteltével el szokták távolítani, de erre nem minden esetben kerül sor. Nagytestű kutyákon kizárólag ezeket a műtéteket szokták elvégezni.
TPLO
TTA
Felhasznált irodalom:
Diószegi Zoltán dr. (szerk.): Kisállat-ortopédia. Melánia Kft, 2007
Millis DL, Lavine D: Canine Rehabilitation and Physical Therapy ed 2, 2014, Saunders
Rafael Latorre Reviriego, José Luis Vérez-Fraguela: 3D Joint Anatomy in dogs. 2014 CCMI. Colaboradores
Comments